Služby v oboru bezdrátových sítí, připojení k internetu, správa LAN, hotspot systémy..
    ..jsme 8 let v oboru aplikace síťových technologii..
Nabídka připojení k internetu Praha!

HTC Touch Diamond 2 Cz – chytrý mobil s WiFi

HTC Touch Diamond2 CZ HTC Touch Diamond 2 CZ s operačním systémem Windows Mobile 6.1 je chytrý a elegantní mobil s řadou funkcí. Jako jeden s prvních disponuje i s použitelným wifi modulem pro připojení k wifi hotspotu a surfování v síti Internet. Miniaturní wifi anténa samozřejmě neumožňuje žádné extrémní operace, v nezarušenem prostředí s přímou viditelností ale spojení funguje stabilně a nepadá. Telefón jsem testoval u kyvadla na Letné. Sken detekoval dokonce zhruba cca 2 km vzdálený vysílač Praha3Net. 10% RSSI sice na spojení nestačí, ale v porovnání se staršími telefony s podporou wifi technologie se určitě jedná o pokrok.

V síti internet toho bylo o HTC Touch Diamond 2 napsáno již kvanta, proto přidám pouze základní specifikaci a pár postřehů s několikadeního používání novinky HTC a pár dojmů.

Hlasitost reproduktoru

Na několika místech v internetu jsem se dočetl, že mobilní telefón (hlas ze sluchátka) není moc slyšet. Telefonoval jsem na křižovatce Milady Horákové (Letenské náměstí) v odpolední špičce a slyšel jsem vše vpohodě.

Materiál krytu

Diamond v názvu určitě není kvůly povrchové úpravě nebo vlastnostem použitého materiálu. Po hodině v plátěné kapse to schytal display i zadní kryt v maximální možné mířě. A to po kapsách nenosím šutry. Telefon byl bez ochranné folie i obalu. Balení obsahuje 2 fólie na display. Další, stejně jako stylus, lze zakoupit jako příslušenství za cenu cca 100 kč kus.

Přehrávání hudby (mp3)

Zvuk přehrávače je čistý a subjektivně zní lépe než zvuk toho smého souboru na jiném zařízení. Po vložení microSD(HC) karty s mp3 soubory se tyto automaticky objeví v seznamu skladem.

Žrout na peníze

I když se má jednat o mobilní telefon pro běžné uživatele, nezbavil jsem se dojmu, že 11 500 kč stačit nebude. Hned 2x u studia obsahu balení – a to jsem o to ani moc nestál – jsem narazil na něco co chtělo další peníze. V prvním případě se jednalo o GPS navigaci CoPilot Live. Pak placená služba HTC email za 2500 kč ročně. K čemu je mi placený email, v cene internetové domény a hostingu, kde mám desítky GB prostoru pro data, netuším. Nemluvě o licenci za Outlook od Microsoftu v případě, že chcete používat ActiveSync – synchronizaci email dat, na které ikonu narazíte v telefonu snad na 3 místech.

Pošta

SMTP, POP3, IMAP – pošta funguje i bez Outlook stejně jako mp3 bez Media Playeru. V příchozím emailu není vidět hlavička ani trasa kterou email do schránky doputoval. Používám vlastní (firemní) email + Gmail.

Výdrž baterie

Četl jsem o slušné výdrži baterie. To nemohu potvrdit. HTC Touch Diamond 2 s li-ion baterii o kapacitě 1100mAh vydržel: Aktivní wifi modul, pár Youtube videoklipů, asi 15 minut GSM hovoru, přibližně 10 minut Skype hovoru, 10 SMS – suma sumárum 36 hodin. V pohotovostním režimu se kevšemu deaktivuje wifi. Usuzuji dle znovu připojování po každém přechodu do standardního režimu.

GPRS, EDGE, HSDPA

Nemilé překvapení mě potkalo v případě nešikovného kliku na ikonu prohlížeče u průzkumu TouchFLO 3D rozhraní. Používám předplacenou kartu Vodafone (a vím proč) bez datového tarifu. Po kliku, v případě, že je nastavení dat v menu (zejména operator a typ karty) správne se telefon automaticky připojí k internetu. Těch pár minut (nebo bitů?) stálo celkem 160 kč.

GPS a Google Maps

Funguje bez problémů. Hlášku z Google Maps – je potřeba před použitím aplikace upgrade software lze vyřešit odstraněním všech souboru ze složky Google Maps a opětovnou instalaci.

Paměť a místo

Nevím proč, čekal jsem, že interní paměť telefonu bude pár GB. Není. Telefon má tušim 500MB. Vyřešila to 4GB microSDHC paměťová karta. Zatím.

Anténa a příjem signálu

Co mě udivilo je anténa (nebo antény) ve spodní části přístroje. Snad to bude méně svítit (SWR) na mozek, pokud ale výrobce nedoporučuje držet přístroj ve spodní části, zůstává pak pouze držení zboku v horní části, což je lehce ujeté. Ještě malík do nebe a ružové Martiny k tomu.

WEP, WPA-PSK šifrování

Ačkoliv to není na první pohled patrné přístroj umí všechny druhy WiFi security zabezpečení. Po připojení na wifi síť se pouze ukáže okno „Síťový klíč“ kde stačí vložit vaše heslo. Tvar (HEX, ASCII) nebo druh šifrování není nijak specifikován. Vložil jsem do okénka WPA-PSK TKIP, telefon se připojil a spojení do internetu přes wifi od té doby funguje.

FoHTC Touch Diamond 2
Pohled ze všech stran na anglickou verzi HTC Touch Diamond2

Co HTC Touch Diamond2 pohání?

Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,2 palce, dotykový
Procesor: Qualcomm MSM7200A 528 MHz
Rozměry: 108 x 53 x 14 mm
Hmotnost: 117 (s baterii)
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované technologie: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 5,0 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1100 mAh
Pohotovostní režim údajně: 360 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
Maximální doba hovoru údajně: 340 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro paměťovou kartu: microSD(HC)

Proč né Openmoko Freerunner

Původně jsem uvažoval o telefonu Freerunner s otevřeným operačním systémem. Od koupě mě neodradila výbava nebo případné komplikace u instalace operačního systému, nebo nutnost ladění. Jednu dobu jdem dokonce uvažoval o prodeji zmiňovaného Linux based chytrého telefonu. Ale.. Za cenu kterou distributor požaduje za kus se jedná o investici která se nemusí vůbec vrátit. Stabilitu eventuélní investice hezky ilustrují cenové skoky na webu českého prodejce.

1 comment

1 ted { 01.08.10 at 17:24 }

je to fakt supr lepší pda jsem ještě neviděl

Leave a Comment